A lamp has power 4 W and a resistance of 16 Ω. What is the current when operated at its rated voltage?

Enhance your skills for the Valero Mechanical Aptitude Test. Study with multiple choice questions and detailed explanations. Prepare with confidence!

Multiple Choice

A lamp has power 4 W and a resistance of 16 Ω. What is the current when operated at its rated voltage?

Explanation:
Current through a resistor is determined by the relation P = I^2 R. With a power of 4 W and a resistance of 16 Ω, the current is I = sqrt(P/R) = sqrt(4/16) = sqrt(0.25) = 0.5 A. Another way to see it is to find the rated voltage first: V = sqrt(P R) = sqrt(4×16) = 8 V, and then I = V/R = 8/16 = 0.5 A. If the current were 1 A, the power would be 1^2 × 16 = 16 W; with 2 A or 4 A, the power would be 64 W or 256 W, respectively, which doesn’t match the given 4 W. So the current at the rated voltage is 0.5 A.

Current through a resistor is determined by the relation P = I^2 R. With a power of 4 W and a resistance of 16 Ω, the current is I = sqrt(P/R) = sqrt(4/16) = sqrt(0.25) = 0.5 A. Another way to see it is to find the rated voltage first: V = sqrt(P R) = sqrt(4×16) = 8 V, and then I = V/R = 8/16 = 0.5 A. If the current were 1 A, the power would be 1^2 × 16 = 16 W; with 2 A or 4 A, the power would be 64 W or 256 W, respectively, which doesn’t match the given 4 W. So the current at the rated voltage is 0.5 A.

Subscribe

Get the latest from Examzify

You can unsubscribe at any time. Read our privacy policy